WordPress Network to instalacja WordPressa, w której można tworzyć odrębne witryny, tak jakby były odrębnymi instalacjami WordPressa. Instalacja taka korzysta z jednej bazy danych, ma jeden panel administracyjny do zarządzania wtyczkami i motywami. Posiada również wspólną bazę użytkowników. Dzięki odpowiedniej wtyczce można do takiej instalacji podpiąć różne domeny. Różne adresy IP dla każdej domeny można uzyskać korzystając z usług CloudFlare, który dodatkowo może przyśpieszyć ładowanie witryn poprzez CDN (Content Delivery Network), z którego ładowane są elementy statyczne witryny.
WordPress Network używa np. www.wordpress.com.

 1. Instalacja WordPress Network

  Pełna instrukcja instalacji dostępna jest pod adresem http://codex.wordpress.org/Create_A_Network
  Sieć najlepiej jest włączać na nowej instalacji WordPressa. Sieć powinna być oparta na domenach (nie podkatalogach!).

 2. Instalacja WP-kat

  Po włączeniu sieci na WordPressie instalacja wtyczek odbywa się poprzez Panel Administracji siecią. Aby zainstalować WP-kat, należy w PA->Wtyczki->Dodaj nową wybrać “Wyślij na serwer”. Następnie wybrać z dysku wcześniej pobrany plik wp-kat.zip i kliknąć “Zainstaluj”. Po instalacji można włączyć wtyczkę w całej sieci, wówczas wtyczka WP-kat będzie aktywna we wszystkich witrynach. Jeżeli wtyczka nie zostanie włączona w całej sieci, będzie można ją włączać/wyłączać w poszczególnych witrynach indywidualnie.

 3. WP-kat licencjonowanie

  Ponieważ WP-kat jest licencjonowane dla adresu (domena, subdomena), dla każdej witryny utworzonej w WordPress Network konieczna jest licencja.

 4. Instalacja WordPress MU Domain Mapping

  Aby mieć możliwość podpinania domen do witryn na WordPress Network należy zainstalować wtyczkę  WordPress MU Domain Mapping.
  Wtyczka dostępna jest w repozytorium wtyczek WordPressa: http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-mu-domain-mapping/
  Instrukcja instalacji: http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-mu-domain-mapping/installation/

 5. Tworzenie witryn i podpinanie domen

  Nowe witryny tworzy się w Panelu Administracji sięcią->Witryny->Dodaj nową. Po utworzeniu nowej witryny można podpiąć do niej domenę (Panel Administracji Siecią->Ustawienia->Domains).

 6. CloudFlare – różne adresy IP dla witryn

  CloudFlare to sieć proxy, które obok darmowego CDN (Content Delivery Network) daje możliwość uzyskania różnych adresów IP dla domen, których serwisy fizycznie są uruchomione na jednym adresie IP. Usługi CloudFlare są darmowe w zakresie, który jest potrzeby do uzyskania różnych adresów IP dla domen. Z CludFlare można oczywiście korzystać bez względu na to czy mamy instalację Multi Site czy nie.
  CloudFlare dostępne jest pod adresem: http://www.cloudflare.com

 

Mamy przetestowane dwa warianty instalacji WP-kat na WordPress Network:

 • hosting w nazwa.pl
 • hosting na VPS

Jeżeli masz problemy z instalacją, napisz do nas.